Демократична школа Майбутні. Підсумки 2023-го року.

Цей рік ми завершили величезним для нас ярмарком. Батьки, діти, викладачі з усіх трьох наших шкіл святкували Різдво та збирали донати для підрозділу нашого викладача історії Андрія Кобалії. Саме завдяки таким людям, як він, ми гортаємо всі ці святкові, теплі фотографії та зі щемом у серці читаємо листи наших дітей воїнам ЗСУ.

Наші молодші співають колядки на Ярмарку. Фото: Ліза Стеценко

За цей рік найбільші зміни в Майбутні сталися в тому, як зросла та сфокусувалася наша команда. Це той випадок, коли літня серія стратегічних зустрічей задала той ритм і напрям, за яким ми рухаємося вже пів року. Влітку ми знову спільно поставили собі питання та відповіли на них: «Заради чого ми всі разом працюємо?», «Для кого?», «Що ми хочемо, щоб відбувалося з дітьми в нашій школі та після неї?», «Які ідеї, ролі, процеси найкраще слугують нашим спільним цілям?» — відповіді не залишилися влітку на папері, вони досі «живуть» у нашій голові, мові, відчутті командної спільності, звучать як аргументи на внутрішніх дискусіях та постійно перетворюються на нові неймовірні ідеї та рішення. Тож що нового сталося з нами за цей рік?

Налаштували спільний фокус великої команди — сформулювали «спроможності», на які працюємо разом.

Заради чого існують Майбутні? Ми прагнемо, щоб в Україні зростало якомога більше вільних, освічених, дорослих громадян.

Що означає бути вільним, освіченим, дорослим громадянином? Ось декілька з багатьох відповідей, які ми спільно з викладачами сформулювали влітку:

  • Вірити в Україну, мати оптимістичний погляд щодо майбутнього нашої держави та розуміти своє місце і свою роль у її розвитку.
  • Включатися в політичне й культурне життя своєї громади: будинку, вулиці, району, міста.
  • Розуміти себе, свої потреби, бажання, сильні сторони. Приймати себе, почуватися добре самим із собою.
  • Чути інших, розуміти чужі потреби, кордони й інакші від своїх погляди.
  • Готовність ризикувати, брати відповідальність, пропонувати свої правила гри. Впливати на те, щоби світ ставав кращим.
  • Грамотно і зрозуміло формулювати свої думки усно й текстом. Вміти аргументувати свою позицію, ставити питання.
  • Бути спраглим до дослідження, не зупинятися вчитися та вміти «прокачуватися» у своїх уміннях, знаннях і розуміннях.
  • Бажати копати глибше, мислити складніше, не погоджуватися з першою простою відповіддю.
  • Шукати помилки і проблеми в системі, у причинах і передумовах, а не знаходити винних.
  • Довіряти іншим, домовлятися про спільне й захищати домовленості.
  • Усвідомлювати історичну тяглість, глибину спадщини, спиратися на надбання минулих поколінь.
  • Мати свій моральний, етичний і естетичний «компас».
  • Бути здатним підважувати й переосмислювати свої переконання.
  • Розуміти, цінувати і створювати красу.
  • Мати досвід створення свого: фантазування, моделювання і втілення.
  • Розбиратися в складних явищах, дивитися на феномени й ситуації з багатьох сторін, розуміти причинно-наслідкові зв’язки.
Фінальна рефлексія 10-го класу

У дискусіях ми разом вийшли на ці формулювання і домовилися, що працюємо саме на ці речі. Ця базова домовленість — ґрунт для подальшої спільної творчості. Зараз ми разом із викладачами робимо наступний крок — створюємо нове в пошуках відповідей на питання: які заняття, інтегровані курси, матеріали, проєкти, майстерки слугують нашим спільним цілям? Що має відбуватися з дітьми в школі, аби дійсно сталися всі ці прекрасні речі, описані нами влітку?

Система вибору курсів

Цьогоріч викристалізувалася система, у якій усі курси діляться за рівнями:

  • Базові, на які можуть зайти всі охочі. Вони працюють на те, щоби «перевідкрити» заново шкільні предмети, побачити красу дисципліни і відчути, що цікаво вивчати. Великий вибір базових курсів, з одного боку, дає змогу здобути необхідні для життя знання, а з іншого — зрозуміти, куди хочеться заглибитися.
  • Поглиблені, для тих, хто хоче глибше розібратися з конкретною темою чи просто взяти складніший курс із якоїсь дисципліни. Щоб записатися на поглиблений курс, потрібно або обов’язково пройти курси простішого рівня, або пройти матеріали/підготувати завдання (на розсуд викладача).
  • Хардкори для суперзацікавлених дітей, які готові читати першоджерела і складні наукові статті, дискутувати чи проводити «хардкорні» хімічні реакції.

Далі плануємо розвивати зв’язки між курсами та робити інтегровані курси — створювати можливість ще на етапі вибору курсів поєднувати, скажімо, «Історію України XX століття» з «Українським модернізмом у літературі» (на обох курсах йдеться про один і той самий історичний період), а, до прикладу, разом із «Квантовою фізикою» варто записуватися і на «Вищу математику».

Усім зацікавленим в нашій прогрмі пропонуємо продивитися анкету, яку заповнювали діти перед канікулами. Тут курси, які відбуватимуться в нашій третій чверті.

Заняття в Старшій школі, Фізика з Сашею Олійником

Виходимо з підлітками у світ! Ще глибше почали працювати з темами ідентичності, політичної історії та громадянського впливу.

Тема української ідентичності та громадянської освіти — один із центральних фокусів для нашої системи. Ми завжди прагнули працювати з формуванням світогляду громадянина — людини, що небайдужа до своєї країни і світу, обирає створювати зміни, свідомо й фахово бере на себе цю відповідальність.

Саме тому на відкритті навчального року ми поїхали в Бородянський район на толоку — допомагати розчищати наслідки російських обстрілів та окупації. Після цієї поїздки ми зрозуміли, що нам як спільноті важливо докладати ще більше зусиль, аби виходити поза межі тієї бульбашки, яку ми дбайливо створювали протягом років. Ми в школі багато працюємо над тим, щоб через розмови та дискусії виходити на усвідомлення себе в ширших системах. Але жоден із форматів не зрівняється з тим, коли ми на власні очі бачимо і взаємодіємо зі світом різності, справжності, несправедливості…

Толока з Юрба. Серпень 2023 року. Фото: Тимофій Гордієнко

Після цієї поїздки ми захотіли знайти громаду, з якою можна створювати зміни разом — познайомилися зі старшокласниками із села Горенка, чия школа була зруйнована ще на початку повномасштабного вторгнення. Разом із нашими дітьми ми підготували триденну програму, яку наповнили різними спільними заняттями, активностями та форматами, аби діти з Горенки відчули власну спроможність змінювати те, до чого вони небайдужі всередині своєї спільноти.

Далі ми всією школою поїхали в Горенку, спілкувалися із сільським головою про можливість побудови бомбосховища, мріяли та розробляли з дітьми з Горенки концепт їхньої ідеальної школи. А під кінець програми ми запросили 6 молодіжних проєктів з усієї України, щоб дізнатися про те, як їм вдалося у своїх селищах та містах втілювати свої ініціативи в життя. Також ми запросили батьків наших учнів розказати про себе у віці 13–15 років: про що мріяли, як визначалися із вибором, про помилки та успіхи, про те, яким був цей шлях самовизначення…

Усі ці ідеї і проєкти про вплив на свою громаду/країну/світ ми поєднуємо із серією занять про Майдан. У визначні для Революції Гідності дати ми збираємося на обговорення з усіма нашими дітьми. Початок протестів, побиття студентів, диктаторські закони, лютий 2014-го — ми дискутуємо й дивимося на ці події з різних перспектив, ставимо нові питання, будуємо тяглість і зв’язок цих історичних подій із сьогоденням.

Нашою командою викладачів політології, права та історії ми почали рух до створення програми Майбутні з громадянської освіти, яку хочемо запропонувати іншим школам та освітнім проєктам — це наразі один з основних фокусів розширення нашої системи. Ми хочемо поширювати Україною ті сенси, формати й питання, з якими працювали останні роки.

Почали інтегровувати Поділ у програму Старшої школи.

У вересні нас у Старшій школі стало вже понад сотня, але наш простір не збільшився. Влітку ми мізкували, як же ж розв’язати цю проблему, аби поки не орендувати нових просторів, і згадали: «Навколо ж є Поділ!». Ми почали шукати, які круті простори і проєкти є навколо, склали цілу мапу й пішли з ними знайомитися. У результаті отримали не тільки простори для занять, спорту та шкільних подій, а ще й купу партнерств із неймовірними людьми і проєктами:

  • Заколабились із майстернею HackLab, де діти реалізовують усі свої творчі ідеї в технічній галузі. На практиці досліджуємо електроніку, техніку монтажу й паяння, збираємо схеми, працюємо зі справжнім лабораторним обладнанням
  • У керамічній майстерні «Homo ceramicus», створюємо власні керамічні вироби і пробуємо різні техніки моделювання форми й покриття.
  • Зі школою електронної музики «Module Exchange» розбираємося в основах музичної теорії і вчимося самостійно створювати електронну музику.
  • У креативному просторі CultMotive ми проводили курси з політології та історії, на які записується найбільше наших дітей, і це простір, який дав змогу реалізувати мрію зібрати Молодшу, Середню та Старшу школи Майбутні на різдвяному ярмарку.
  • Наші партнери — Українсько-данський молодіжний дім, у якому на початку 2023 року ми проводили відкриті курси з політології для всіх охочих.
Майстерка елктронної музики з Module Exchange

Відкрили Молодшу школу для дітей 5–7 років!

До вересня цього року всі наші діти з 5 до 12 років навчалися разом, а тепер у нас є Молодша школа! 25 діточок розпочали цей рік у новому просторі, де все — від чашечок до стільчиків — таке чарівне, «маленьке».

Уже буквально за 4 місяці помітили, як неймовірно команда «Молочних» працює з українською ідентичністю з наймолодшого віку. Діти обговорюють на ранкових колах історичні події, навіть Майдан (хтось із дітей потім навіть плаче вдома, що не був на Майдані під час тих подій). Малі час від часу проводять ярмарки зі зборами для військових та пишуть їм листи.

Помітили, що українська символіка неймовірно працює із цим віком — діти дуже щиро прив’язуються до кольорів нашого прапора. А дехто з малюків навіть після школи, коли помічає людину у військовій формі, підходить та дякує, дарує щось своє.

Нам неймовірно цікаво спостерігати і брати участь у тому, як ці діти будуть зростати в нашій демократичній системі з наймолодшого віку, дорослішати, переходити в Середню, потім у Старшу та випускатися.

Вистави в Молодшій школі, які діти придумали самі

Старшокласники запустили бібліотеку Майбутні

Бібліотека в нашій школі передовсім про спільноту, яка читає і цікавиться літературою, а також зацікавлена в тому, аби якомога більше підлітків починали читати. У цьому році в нас сформувалася крута команда бібліотекарів, які опікуються всіма поточними процесами, а ще постійно думають про те, як створити нові «точки входу» в читання для тих, хто навіть ніколи не думав, що це може бути цікавим чи цінним.

Ми провели першу цьогоріч бібліотекарську подію — літфест із трьома заняттями на вибір для всієї спільноти школи:

  • Про те, як вибір шістдесятників впливає на нас зараз і що це був за вибір.
  • Про готичну літературу та Лавкрафта.
  • І про київську поезію, під час якого робили поетичну мапу міста.

Два заняття повністю розробили та провели підлітки-бібліотекарі.

Літфест, організований бібліотекарями

У наступному півріччі плануємо розвивати наше маленьке бібліотекарське «медіа»; розказувати більше про літературні події в Києві, нові круті книгарні та улюблені подкасти про літературу; запрошувати письменників та літературознавців на події від бібліотеки; створити виставку та запустити читацький клуб. І заповнити всі-всі порожні полиці на стелажах, аж до стелі :)

А з великих мрій — промотувати читання «підліткам від підлітків» на всю Україну!

Запустили повноцінну онлайн-школу, 8–11 класи

Із цього року в нас повноцінно запрацювала онлайн-школа. Тепер у нас є 18 дітей, які живуть і вчаться цілком автономною, теплою спільнотою, а також ми поступово знаходимо нових «наших» батьків і дітей, та зростаємо. Здається, ми знайшли саме тих дітей, яким після років ковіду і війни найкомфортніше залишатися в онлайні, вчитися і будувати свою спільноту саме в такому форматі.

Наша учениця Марійка записала цілий влог про свій досвід в онлайн-школі.

В онлайні в нас відбуваються свої неймовірні речі. Нові діти там найшвидше з усіх включилися в співтворення школи. Наприклад, знайшли собі викладача музики крізь цілий процес написання постів із вакансією, співбесід та пробних занять.

Обіймалися з усіма на спільному Різдвяному ярмарку

Вітаємо всіх з прийдешніми святами! Наступний рік буде кращим — завдяки ЗСУ.

--

--

Демократична школа Майбутні

Демократична освіта для дітей, батьків та вчителів. https://maibutni.com.ua