Відповідаємо на часті питання батьків наших вступників.

Яка програма у школі «Майбутні»? Які стосунки з загальноосвітньою програмою?

Ми пересвідчилися в тому, що механічне зазубрювання й відтворення інформації не дає навіть базових знань про світ та атрофує у підлітків бажання навчатися. Програма школи «Майбутні» — авторська, сформована нашими методологами та викладачами так, аби діти по завершенню школи знали базові, важливі для розуміння себе та світу речі з усіх напрямків, а заглиблювалися вже в ті, що цікаві кожному з них. У школі дитина проходить шлях від споживача інформації до автора свого навчального шляху.

Читайте детальніше, про те, як влаштований наш навчальний процес тут.

Учні нашої школи навчаються на екстернаті ЦДО Оптіма, де складають тести за офіційною програмою в онлайн-форматі, складають ДПА і ЗНО та отримують державний атестат. Наша школа не має ліцензію МОН, оскільки ми створюємо принципово інший освітній простір, в який немає сенсу інтегрувати офіційні вимоги.

Чи є в школі домашні завдання та контрольні? Як проходить оцінювання знань?

Оцінок як таких у нашій школі немає. Зазвичай до заняття викладач дає матеріали та кілька ключових питань до них, аби загальне обговорення було більш продуктивним. Це можуть бути статті, відео тощо. Але не всі формати занять передбачають самостійну підготовку.

Для нас важливо, щоб той базис, який ми пропонуємо, був зрозумілим і засвоєним. Тому після проходження теми чи циклу тем учні здають тест — індикатор того, чи достатньо ми присвятили цій темі часу, чи залишилися питання, до яких варто повернутися. Учні мають право перездавати тест декілька разів. Про здачі/нездачі куратори класів не повідомляють батькам, адже це не спосіб контролю чи покарання, а лише інструмент перевірки себе. Саме через відсутність стресу від оцінювання діти самі зацікавлені побачити, що пам’ятають, а що упустили і навіть просять більше тестів, бо бачать, як це допомагає зібрати цілісну картину вивченої теми. Часта практика — половину заняття писати тест, а іншу половину — розбирати його разом з викладачем, аби кожен міг поставити питання, якщо щось залишилося нероз’ясненим, і отримати фідбек про власну ситуацію. Це також дозволяє викладачу бачити реальну картинку того, що діти засвоїли, адже вони не приховують свої «сліпі» зони, навпаки — зацікавлені їх знайти і не бояться показати, що чогось не зрозуміли.

Чи готуєте ви до ЗНО?

Є різні стратегії складання ЗНО. Найпоширеніша — зубрити. В такому випадку (щоб скласти тести за трьома-чотирма предметами) цілком достатньо року або пів. Інший підхід — здавати ЗНО з предмету який тобі дійсно цікавий. Тоді за останні 2–3 місяці до ЗНО не складно завчити невелику кількість фактів, яких вимагає специфіка тесту. Команді школи ближча друга стратегія, однак, кожний клас обирає, як готуватися до тестів самостійно. В 11 класі у нашій школі діти уже самостійно формують свою навчальну траєкторію і можуть оцінити, скільки часу потрібно відвести на підготовку. Наші викладачі можуть готувати дітей до ЗНО.

Дивісться наш подкаст ЗНО: подвійне дно, у якому викладачі школи розбирають програму ЗНО.

Які правила є в школі «Майбутні»?

Головні правила — перебувати у просторі з 10:00 до 16:00 і складання тестів з нашої програми. І, звичайно, заборона палити на території нашої школи та знаходитися під впливом алкогольного чи наркотичного сп’яніння.

Усі інші правила ми створюємо спільно з дітьми. Щотижня збираємось на рефлексію, де обговорюємо проблеми і шукаємо способи їх вирішення. Учні бачать природні наслідки власних дій. Як розсипається заняття тому, що хтось запізнився, а хтось — не підготувався. Як не вдається нормально навчатись, коли в аудиторії брудно. Як впливає на всіх невчасні повернення з перерв, шум, гаджети і багато чого іншого. Так діти самі починають створювати правила, підтримувати порядок, а потім — обирати теми для занять і запрошувати викладачів.

Як проводяться заняття? І чим формат відрізняється від уроків у звичайних школах?

Технічно наші заняття — це пара тривалістю 1,5 години з короткою перервою. У день максимум три пари з перервами 30–45 хвилин між ними. Ідеологічно та методично наші заняття суттєво відрізняються від шкільних, адже наші учні — не споживачі інформації, а повноцінні співавтори навчального процесу. Через запитання викладача ми виходимо на дискусію на ту чи іншу тему. Багато що дізнаємося навпомацки, на практиці. Дуже рідко звертаємося до лекційного формату, аби надати базові знання, без яких якісна дискусія неможлива.

Старшокласникам нецікаво у школі. Насправді, більшість із них просто нічого не хоче. У вас не так?

Ми вважаємо, що бажання діяти, досліджувати світ та створювати щось нове — вроджене. Воно є у кожної людини. Дитина може нічого не хотіти, лише якщо її природнє бажання вже зламали у процесі «виховання». Наш простір створений для того, щоб поступово відновлювати цікавість до життя та до навчання. Як саме людина вчиться хотіти, ставити цілі та діяти і чому «підліток нічого не хоче та нічого не робить», детально розглядаємо на Школі для батьків — усі батьки наших вступників обов’язково проходять цю програму, аби ми всі разом рухалися в одному напрямку.

Якщо дитина не хоче навчатися, що ви робите?

Кожен новий клас переживає процес адаптації до нових умов. Найперше, що робимо, коли бачимо системні проблеми й надалі — говоримо. Чи співпадають наші цілі? Що йде не так? Що обидві сторони можуть зробити, аби вплинути на ситуацію? Домовляємося, пробуємо, знову говоримо, якщо ситуація не змінюється. У кожної дитини є система підтримки з куратора класу, ментора, вона також завжди може звернутися до будь-якого дорослого у просторі, якому довіряє. Разом з тим, якщо врешті-решт розуміємо, що наші цілі не співпадають і ми не можемо бути цінними одне одному, — не зможемо рухатися далі разом.

Як ви допомагаєте дітям визначитись із їх майбутнім?

Вважаємо найважливішим — відновити інтерес до вивчення та дослідження, думання, читання. Дати відчути різницю між навчанням заради зовнішніх вимог та завдяки драйву від власного інтересу. Переконані, що саме так формується внутрішня потреба вивчати світ і шукати, куди спрямувати свої час та зусилля, визначити, де і яку освіту хочеться здобувати далі.

Чи матиме дитина час на гуртки, спорт, позашкільні проєкти?

Учні обов’язково мають знаходитися у просторі з 10:00 до 16:00 з понеділка по п’ятницю, навіть якщо в конкретний день немає якоїсь пари. Після 16:00 діти вільні, але дуже часто залишаються у школі — на вечірні курси чи просто разом провести час.

Чим учні харчуються у школі?

Сніданок — наш спосіб зібрати дітей до початку заняття для неформального проведення часу та спілкування. Учні самі щотижня формують раціон, роблять закупи у межах шкільного бюджету. Класичний вибір — мюслі, хліб, сир, шинка, фрукти, печиво. На обід кухар школи зазвичай готує гарнір, м’ясну та вегетаріанську страву до нього, два види салату. Кілька разів на тиждень в обід є й перші страви. Можна завчасно замовити особливе меню, якщо дитина на дієті. Також у нашому просторі постійно є пластівці, чай та смаколики, тож діти ніколи не бувають голодні.

Куди вступають випускники?

Маємо вже два випуски і ось-ось випустимо третій. Усі, хто складав ЗНО, здали його успішно та вступили до українських і закордонних ВНЗ. Деякі наші учні після етапу «розшколювання» вирішили перейти на екстернат і поки нікуди не вступати — ходити на спеціалізовані курси, пробуватися у різних професіях і шукати себе. Ми тішимося за всіх :)

Які критерії відбору під час вступу?

Єдина причина, чому ми можемо не взяти дитину до нас — якщо ми бачимо, що не можемо бути корисними. Деяким дітям справді занадто важко навчатись в умовах, коли немає оцінок та ніхто не змушує працювати.

Школа «Майбутні», м. Київ, вул. Притисько-Микільська, 5 maibutni@gmail.com

Instagram — сторінка для підлітків, яку ведуть наші учні

Facebook — пишемо для батьків, анонсуємо події

YouTube — подкасти та експлейнери

TikTok — шкільне життя, подкасти, вечірні курси

+38 066 863 19 27 Валерій, комунікаційник

--

--

Демократична школа Майбутні

Демократична освіта для дітей, батьків та вчителів. https://maibutni.com.ua